Biography

Born in Chabrignac (France) on 27 April 1946;
Nationalities: Italian and French;
Founding Partner;
Qualified to act before the Supreme Court of Cassation since 15 April 1991; Admitted to the Italian Bar on 15 April 1976;

Admitted to the French Bar on 15 January 1969;
Auditor since 26 January 1999;
Law Degree from the University of Urbino on 28 February 1972;
Law Degree from the University Paris-Panthéon on 28 September 1968;
Counsellor for the French Embassy in Italy;
Secretary-General of the Councillors of the Assembly of French Commerce Abroad;
Former Vice President of the French-Italian Chamber of Commerce in Italy;
Secretary-General of the Association of Members of the National Order of the Legion of Honour in Italy and for the Vatican;
Representative of the Bar Association of Rome at the Federation of European Bars;
Former President of the Union of French in Rome and Lazio;
Knight of the Legion of Honour of the French Republic;
Officer of the Order of Merit of the French Republic;
Languages: Italian, French and English.

 

Publications